kvband-color-white

Proč je polka tanec, který roztančí každou slavnost?

Polka – tanec, který roztančí srdce i parket! Z českého venkova se prohnala Evropou a dobyla svět díky své jednoduchosti a nakažlivé energii. Jaký je příběh tohoto lidového tance, který se stal nepostradatelným na každé slavnosti i svatbě? Vstupte do světa polky a zjistěte, proč je stále oblíbená po generace!

Když se řekne „polka,“ snad každý si vybaví veselý tanec na lidových slavnostech nebo svatbách. Ale odkud se tahle energická „točka“ vlastně vzala? Proč se jmenuje „polka,“ když s Polskem nemá skoro nic společného? A jak to, že její popularita přetrvává už skoro dvě století? Pojďme si polku pořádně rozebrat (a možná se při tom i naučit pár kroků)!

Začalo to úplně nevinně…

Píše se rok 1830 a v malém českém městečku Kostelec nad Labem je docela nuda. A tak si jedna mladá dívka, Anna Slezáková, začala poskakovat po chalupě na oblíbenou písničku „Strýček Nimra koupil šimla.“ Anna tančila tak divoce, že se kolemjdoucí lidé začali připojovat – a tanec polka byl na světě! Brzy se rozšířil po celých Čechách jako velká taneční novinka.

Ale proč se tanec jmenuje „polka“? Tady přichází první záhada. I když si to někteří myslí, nemá s Polskem nic společného. Název polka vznikl z českého slova „půlka,“ protože se v něm tancuje na půlkroky. Takže, ať se Poláci neurazí, ale polka není jejich, i když by jim to taky docela slušelo.

Víte o tom, že polka kdysi šokovala evropskou smetánku a pobuřovala puritány?

Co možná mnoho lidí neví je, že polka kdysi způsobila velký poprask na evropských královských dvorech. Když se totiž v 19. století rozšířila do Vídně a Paříže, stala se tak populární, že dokonce ohrozila tehdejší společenské standardy. Lidé byli šokováni její „odvážnou“ formou. Byla totiž jedním z prvních tanců, kde tanečníci tančili v těsném kontaktu. To se na veřejných slavnostech považovalo za poněkud odvážné a neslušné! Někteří puritáni ji dokonce považovali za „nevhodnou“ nebo „divokou“ a varovali před „negativním vlivem“ polky na společenskou morálku.

Jenže nakonec polka zvítězila a stala se oblíbenou kratochvílí po celé Evropě, přičemž její „revoluční“ charakter jen podpořil její popularitu. Inu, zakázané ovoce…

Polka dobývá Evropu aneb tohle nikdo nečekal

Když se polka stala hitem českého venkova, nikoho ani ve snu nenapadlo, že by ji mohli tančit i urození pánové a dámy v honosných tanečních sálech. Jenže její energie byla nakažlivá, a tak se brzy dostala do Prahy, kde si ji zamilovali všichni – od obyčejných lidí až po městskou smetánku. A pak už to šlo ráz na ráz: Vídeň, Paříž, Londýn, New York… Polka šířila radost napříč kontinenty jako lavina!

Kolem roku 1840 se polka stala hitem ve Vídni a brzy nato i v Paříži, kde propuklo doslova „polkománie“. Francouzi si zamilovali českou polku a tančili ji na každém tanečním večírku, jako kdyby jim to měl někdo zakázat. V Londýně pak vznikaly speciální taneční kurzy, kde se lidé učili polkovat – v té době už nikdo nechtěl zůstat pozadu.

Tanec

Polka na svatbách rozproudí každou oslavu

Dnes už je polka kulturní fenomén, bez kterého si žádnou pořádnou svatbu nebo lidovou veselici snad ani nelze představit. A svatby jsou pro polku naprosto ideální prostředí. Na rozdíl od složitých tanců, kde potřebujete přesně počítat kroky, u polky stačí umět se pořádně točit a nebát se trochu do toho „praštit.“ Přidáte se, aniž byste museli absolvovat taneční kurz.

Je to jednoduché: v pravém kroku poskočíte, levý krok „kopnete“ dopředu, zatočíte se a v rytmu zase hopsa! Při polce nepotřebujete perfektní ladnost – stačí chuť se bavit a nechat se unést energií hudby.

Známé písně na polku: Hity, které rozproudí krev i největšímu mrzoutovi

A teď to hlavní – když slyšíte tyhle písně, polka vás prostě nenechá sedět! Tady jsou některé z nejslavnějších polka melodií:

  1. „Škoda lásky“ (Beer Barrel Polka) – Tak tahle skladba od Jaromíra Vejvody je bez přehánění mezinárodní hit! V Americe ji milují pod názvem „Beer Barrel Polka,“ což je jasný důkaz, že když spojíte polku s pivem, máte recept na nekonečnou zábavu.
  2. „Rosamunde“ – Německý hit, který se stal tak oblíbeným, že jej zahrála snad každá polka kapela na světě. Přináší ten správný „šmrnc“ a dodává polce nádech neuvěřitelné radosti.
  3. Clarinet Polka – Když si chcete opravdu zablbnout, sáhněte po Clarinet Polka. Tahle skladba je pro tanečníky, kteří mají rádi rychlé tempo a nebojí se přidat na „točivosti“.
  4. „In Heaven There Is No Beer“ – Americká polka klasika, která s polkou v Evropě nemá až tak moc společného, ale rozhodně dokáže rozpálit taneční parket. Kdo by odolal, když refrén říká, že „v nebi není pivo, tak si ho radši užijme na zemi“?

Časová osa rozmachu polky aneb jak se polka šířila světem

  • 1830Vznik polky v Čechách
    Vzniká v českém venkovském prostředí, údajně díky dívce Anně Slezákové z Kostelce nad Labem, která při tanci vytvořila první kroky polky.
  • 1835Polka získává oblibu na českém venkově
    Šíří se po českých vesnicích a postupně si získává přízeň jako živý a snadno naučitelný tanec vhodný pro společenské akce.
  • 1840Polka doráží do Prahy
    V Praze se polka dostává do povědomí městského obyvatelstva a stává se součástí tanečních večerů. Zájem o polku prudce stoupá.
  • 1843Polka ve Vídni a Paříži
    Proniká do Vídně a Paříže, kde si získává obrovskou popularitu. V Paříži se dokonce mluví o „polkománii“ – je považována za novinku, která ohrožuje společenské normy, protože umožňuje blízký kontakt tanečníků.
  • 1844První výuka polky v Londýně
    Londýn začíná pořádat kurzy polky, která se rychle stává oblíbeným tancem na britských tanečních večerech.
  • 1850–1860Polka se šíří po Evropě a Severní Americe
    Polka se rozšiřuje po celém evropském kontinentu a následně proniká do Severní Ameriky, kde jej objevují přistěhovalecké komunity z Evropy.
  • 1930–1950Polka v USA: období slávy mezi imigranty
    V USA se polka stává kulturním fenoménem mezi polsko-americkými, českými a německými komunitami. Objevují se slavné polka skladby, jako „Beer Barrel Polka“ (Škoda lásky), které zajišťují polce širokou popularitu.
  • 1960–současnostPolka jako tradiční tanec a kulturní odkaz
    Polka se stává pevnou součástí kulturních oslav a lidových slavností, zejména v českých zemích, Polsku, Německu a mezi komunitami ve Spojených státech. Dodnes je tančena na festivalech, svatbách a společenských událostech.

Víte kdo rád „polkuje“?

Možná se ptáte, jestli má polka ještě dneska své fanoušky. Odpověď zní: ANO, a nejen mezi starší generací! V České republice je polka stále součástí venkovských slavností a tradičních událostí, kde se tančí s takovou radostí, že vám to vrátí chuť na celý taneční večer.

Rovněž v USA se polka stále těší obrovské popularitě, zejména v polsko-amerických a českých komunitách. Tam dokonce existují polka festivaly, kde se sjíždějí kapely z celého světa, aby udržely tuto tradici naživu. Pokud se někdy ocitnete na americkém Středozápadě, zaručeně tam najdete minimálně jedno polka rádio, které hraje ty nejlepší polka hity 24/7.

Co je na polce tak kouzelného?

Co je na tomto tanci tak zvláštního? Možná je to právě ta jednoduchost a radost, kterou do něj vkládají tanečníci. Polka není o dokonalosti nebo ladných pohybech – je to tanec, který vám umožní se „vyřádit“ a být prostě sami sebou. A možná právě proto přežil všechny módní vlny a moderní tance. Na tanečním parketu najednou zmizí rozdíly mezi generacemi, protože polku zvládne opravdu každý, od malých dětí až po babičky a dědečky. Je to tanec, který přináší radost a spojuje lidi.

V KVBAND moc dobře víme, že je polka nedílnou součástí české hudební tradice. Proto ji hrajeme s respektem k jejím kořenům, ale také s moderním nádechem, aby si taneční zážitek užili všichni přítomní, od tradičních milovníků polky po nové generace.

Polka jako životní styl

Takže až příště uslyšíte první tóny polky, nezůstávejte sedět! Polka je nejen tanec, ale i způsob, jak si užít život naplno. Ať už jste na vesnické zábavě, svatbě nebo prostě jen s přáteli, polka je vždy dobrý nápad. Stačí se přidat, nechat se unést rytmem a bavit se. Polka je tanec, který nás učí, že někdy je potřeba si prostě jen „zaskotačit“ – bez ohledu na věk nebo taneční zkušenosti. Proto, až příště zazní: „Škoda lásky“, víte, co máte dělat.

A co škarohlídi, kteří polku odsuzují jako tanec pro „boomery“? No, možná jim uniká, že polka je jedním z těch tanců, které dokáží zvednout ze židle kohokoli – bez ohledu na věk. Jasně, není to žádné ladné tango nebo vášnivá salsa, ale právě v tom je její kouzlo. Polka se rozhodně netváří, že je pouze pro elitu. Místo toho spojuje lidi, kteří se chtějí bavit, zpívat a točit se do rytmu, dokud je nebolí nohy.

A ti, co tvrdí, že je polka přežitek, by možná měli aspoň jednou zkusit roztočit parket a zjistit, proč tahle „tančící stálice“ přežila staletí a proč má stále něco do sebe.

Sdílet článek

Ostatní články

zaber na seniory muz a zena evropa. ruzne barvy vlasu tanci ve spolecenske mistnosti vinetace obrazku tmave barvy 1

Koncert pro seniory v domově Matyáše Nejdek

Hudba má schopnost přinášet radost, vybavit milé vzpomínky a vytvářet společné chvíle, které propojují lidi. Právě těmito myšlenkami se řídily sestřičky z pečovatelského domu Matyáš, když pozvaly KVBAND, aby uspořádal…
Aretha Franklin

I Say a Little Prayer – příběh jedné z nejkrásnějších soulových písní

Když se řekne "I Say a Little Prayer", každému zdatnému hudebnímu fanouškovi se jistě vybaví nezapomenutelná soulová melodie v přednesu Arethy Franklin. Pojďme si rozebrat historii tohoto skvostu, jeho vliv…
Hlasivky

Co dělat, když zpěváka zradí hlasivky: 10 pravidel pro rychlou záchranu před koncertem

Každý zpěvák spoléhá na svůj hlas. Co ale dělat, když hlasivky vypoví službu těsně před koncertem? Žádný strach, naštěstí existují osvědčené způsoby, jak situaci zvládnout a zachránit večer pro sebe,…
Konference

Konference česko-německé spolupráce hasičů

23. Listopadu jsme jako kapela KVBAND dostali tu čest zpestřit výjimečnou konferenci česko-německé spolupráce hasičů. Akci pořádal Sbor dobrovolných hasičů v Krásné u Aše a nabídla bohatý program plný hudby,…
Jožin z Bažin

Jožin z bažin: Příběh nejpopulárnějšího českého lidožrouta všech dob

Každý národ má své legendy. My máme Golema, Praotce Čecha, ale také Jožina z bažin. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak tahle slavná postava vznikla a proč uchvátila Československo, Polsko,…
KVBAND
Karlovarská hudební skupina
Hudba pro vaše hosty
Svatby | Plesy | Večírky | Oslavy
Obrysové logo kapely
FAKTURACE
KVBAND hudební produkce
Nad nádražím 338, 363 01 Ostrov
IČ: 73720879
Bankovní spojení: 328411196 / 0300
Nejsme plátci DPH
KVBAND © 1996 - 2024 - Při tvorbě tohoto webu skutečně nebyl zraněn žádný hudebník