Polka – tanec, který roztančí srdce i parket! Z českého venkova se prohnala Evropou a dobyla svět díky své jednoduchosti a nakažlivé energii. Jaký je příběh tohoto lidového tance, který se stal nepostradatelným na každé slavnosti i svatbě? Vstupte do světa polky a zjistěte, proč je stále oblíbená po generace!
Když se řekne „polka,“ snad každý si vybaví veselý tanec na lidových slavnostech nebo svatbách. Ale odkud se tahle energická „točka“ vlastně vzala? Proč se jmenuje „polka,“ když s Polskem nemá skoro nic společného? A jak to, že její popularita přetrvává už skoro dvě století? Pojďme si polku pořádně rozebrat (a možná se při tom i naučit pár kroků)!
Píše se rok 1830 a v malém českém městečku Kostelec nad Labem je docela nuda. A tak si jedna mladá dívka, Anna Slezáková, začala poskakovat po chalupě na oblíbenou písničku „Strýček Nimra koupil šimla.“ Anna tančila tak divoce, že se kolemjdoucí lidé začali připojovat – a tanec polka byl na světě! Brzy se rozšířil po celých Čechách jako velká taneční novinka.
Ale proč se tanec jmenuje „polka“? Tady přichází první záhada. I když si to někteří myslí, nemá s Polskem nic společného. Název polka vznikl z českého slova „půlka,“ protože se v něm tancuje na půlkroky. Takže, ať se Poláci neurazí, ale polka není jejich, i když by jim to taky docela slušelo.
Co možná mnoho lidí neví je, že polka kdysi způsobila velký poprask na evropských královských dvorech. Když se totiž v 19. století rozšířila do Vídně a Paříže, stala se tak populární, že dokonce ohrozila tehdejší společenské standardy. Lidé byli šokováni její „odvážnou“ formou. Byla totiž jedním z prvních tanců, kde tanečníci tančili v těsném kontaktu. To se na veřejných slavnostech považovalo za poněkud odvážné a neslušné! Někteří puritáni ji dokonce považovali za „nevhodnou“ nebo „divokou“ a varovali před „negativním vlivem“ polky na společenskou morálku.
Jenže nakonec polka zvítězila a stala se oblíbenou kratochvílí po celé Evropě, přičemž její „revoluční“ charakter jen podpořil její popularitu. Inu, zakázané ovoce…
Když se polka stala hitem českého venkova, nikoho ani ve snu nenapadlo, že by ji mohli tančit i urození pánové a dámy v honosných tanečních sálech. Jenže její energie byla nakažlivá, a tak se brzy dostala do Prahy, kde si ji zamilovali všichni – od obyčejných lidí až po městskou smetánku. A pak už to šlo ráz na ráz: Vídeň, Paříž, Londýn, New York… Polka šířila radost napříč kontinenty jako lavina!
Kolem roku 1840 se polka stala hitem ve Vídni a brzy nato i v Paříži, kde propuklo doslova „polkománie“. Francouzi si zamilovali českou polku a tančili ji na každém tanečním večírku, jako kdyby jim to měl někdo zakázat. V Londýně pak vznikaly speciální taneční kurzy, kde se lidé učili polkovat – v té době už nikdo nechtěl zůstat pozadu.
Dnes už je polka kulturní fenomén, bez kterého si žádnou pořádnou svatbu nebo lidovou veselici snad ani nelze představit. A svatby jsou pro polku naprosto ideální prostředí. Na rozdíl od složitých tanců, kde potřebujete přesně počítat kroky, u polky stačí umět se pořádně točit a nebát se trochu do toho „praštit.“ Přidáte se, aniž byste museli absolvovat taneční kurz.
Je to jednoduché: v pravém kroku poskočíte, levý krok „kopnete“ dopředu, zatočíte se a v rytmu zase hopsa! Při polce nepotřebujete perfektní ladnost – stačí chuť se bavit a nechat se unést energií hudby.
A teď to hlavní – když slyšíte tyhle písně, polka vás prostě nenechá sedět! Tady jsou některé z nejslavnějších polka melodií:
Možná se ptáte, jestli má polka ještě dneska své fanoušky. Odpověď zní: ANO, a nejen mezi starší generací! V České republice je polka stále součástí venkovských slavností a tradičních událostí, kde se tančí s takovou radostí, že vám to vrátí chuť na celý taneční večer.
Rovněž v USA se polka stále těší obrovské popularitě, zejména v polsko-amerických a českých komunitách. Tam dokonce existují polka festivaly, kde se sjíždějí kapely z celého světa, aby udržely tuto tradici naživu. Pokud se někdy ocitnete na americkém Středozápadě, zaručeně tam najdete minimálně jedno polka rádio, které hraje ty nejlepší polka hity 24/7.
Co je na tomto tanci tak zvláštního? Možná je to právě ta jednoduchost a radost, kterou do něj vkládají tanečníci. Polka není o dokonalosti nebo ladných pohybech – je to tanec, který vám umožní se „vyřádit“ a být prostě sami sebou. A možná právě proto přežil všechny módní vlny a moderní tance. Na tanečním parketu najednou zmizí rozdíly mezi generacemi, protože polku zvládne opravdu každý, od malých dětí až po babičky a dědečky. Je to tanec, který přináší radost a spojuje lidi.
V KVBAND moc dobře víme, že je polka nedílnou součástí české hudební tradice. Proto ji hrajeme s respektem k jejím kořenům, ale také s moderním nádechem, aby si taneční zážitek užili všichni přítomní, od tradičních milovníků polky po nové generace.
Takže až příště uslyšíte první tóny polky, nezůstávejte sedět! Polka je nejen tanec, ale i způsob, jak si užít život naplno. Ať už jste na vesnické zábavě, svatbě nebo prostě jen s přáteli, polka je vždy dobrý nápad. Stačí se přidat, nechat se unést rytmem a bavit se. Polka je tanec, který nás učí, že někdy je potřeba si prostě jen „zaskotačit“ – bez ohledu na věk nebo taneční zkušenosti. Proto, až příště zazní: „Škoda lásky“, víte, co máte dělat.
A co škarohlídi, kteří polku odsuzují jako tanec pro „boomery“? No, možná jim uniká, že polka je jedním z těch tanců, které dokáží zvednout ze židle kohokoli – bez ohledu na věk. Jasně, není to žádné ladné tango nebo vášnivá salsa, ale právě v tom je její kouzlo. Polka se rozhodně netváří, že je pouze pro elitu. Místo toho spojuje lidi, kteří se chtějí bavit, zpívat a točit se do rytmu, dokud je nebolí nohy.
A ti, co tvrdí, že je polka přežitek, by možná měli aspoň jednou zkusit roztočit parket a zjistit, proč tahle „tančící stálice“ přežila staletí a proč má stále něco do sebe.