Během jedné noci Karel Svoboda a Jiří Štaidl napsali pro Karla Gotta píseň, která se stala mezinárodní senzací. Přečtěte si, jak „jeden večírek“ stvořil nesmrtelný hit, který stále roztáčí parkety po celém světě!
V létě roku 1968 se československá hudební scéna připravovala na festival Zlatý Kohout, který měl představit to nejlepší z domácí tvorby. Karel Gott, již tehdy uznávaný zpěvák, hledal píseň, která by nejen oslnila domácí publikum, ale měla potenciál prorazit i v zahraničí. Proto se obrátil na osvědčenou dvojici – skladatele Karla Svobodu a textaře Jiřího Štaidla. Tito dva tvůrci měli za sebou řadu úspěšných spoluprací, ale tentokrát je tlačil čas. Termín festivalu se blížil, ale inspirace nepřicházela.
V předvečer odevzdání skladby se Svoboda a Štaidl sešli v bytě Karla Svobody. Atmosféra byla uvolněná a nechyběl alkohol. Karel Gott mezitím netrpělivě čekal na svou novou píseň a několikrát jim volal, aby zjistil, jak práce postupuje. Byl nervózní, ale oba autoři ho ujišťovali, že vše jde podle plánu, i když ve skutečnosti neměli nic hotového.
Naštěstí kolem čtvrté hodiny ranní přišel zlom. Jiří Štaidl vyslovil dvě slova: „lady“ a „karneval“. Tahle kombinace okamžitě Karla Svobodu inspirovala. Usedl ke klavíru a během krátké chvíle vznikla melodie. Do rána byla píseň kompletní. Karel Gott si pro ni v 9:00 hodin přijel a byl z ní nadšen.
Píseň na festivalu Zlatý Kohout 68 okamžitě zazářila. Její chytlavá melodie a energický text si hned získaly srdce posluchačů nejen v Československu, ale také v zahraničí. Během krátké doby byla přeložena do 36 jazyků a stala se součástí repertoáru mnoha zahraničních interpretů, včetně španělského zpěváka Julia Iglesiase a německého tenoristy Rudolfa Schocka.
Tento úspěch Gottovi otevřel dveře mezinárodní scény a ve stejném roce s ní vystoupil v Brazílii na karnevalu v Rio de Janeiro, kde s ní sklidil obrovský úspěch a píseň se tam stala hitem. Tento úspěch byl začátkem jeho mezinárodní kariéry, která pak trvala několik desetiletí.
Píseň není jen o tanci a karnevalu. Je to oslava radosti ze života, okamžiku a schopnosti zapomenout na každodenní starosti. Text Jiřího Štaidla je chytlavý a melodie Karla Svobody návyková. Společně vytvořili skladbu, která přetrvala desetiletí a dodnes roztančí parkety po celém světě.
Přestože Původní videoklip písně dnes může působit silně jako retro, nic skladbě neubírá na jejím hudebním kouzlu. Stačí se jen nechat unášet melodií, která překonává čas i hranice. Až ji znovu uslyšíte, vzpomeňte si na tu osudovou noc plnou inspirace, kdy se z pánského večírku zrodila legenda. Pokud budete potřebovat zvednout náladu, víte, po jaké skladbě sáhnout. Nikdy nezklame!
V kapele jsme tenhle hit zařadili do repertoáru, protože skutečně dokáže lidi zvednout ze židle. Rádi ji hrajeme hlavně kvůli její energii a skvělému rytmu.
Hudba: Karel Svoboda, Text: Jiří Štaidl
Páni a paní, vím, jak se ruší žal,
já tíhnu duší jen k lady Carneval.
Já kdysi pannám, já ba i vdovám lhal,
teď v srdci chovám jen lady Carneval.
A s ní vchází do mě hřích nepoznán,
tančí v bílých kamaších, je můj pán.
Život já bych za něj dal, ó má lady Carneval,
mám Tě rád, mám Tě rád!
Páni a paní, dříve já jenom spal,
teď sháním věno vám, lady Carneval.
Já kdysi kartám vášnivě podléhal,
teď už se modlím jen k lady Carneval.
A s ní vchází do mě hřích nepoznán,
tančí v bílých kamaších, je můj pán.
Život já bych za něj dal, ó má lady Carneval,
mám Tě rád, mám Tě rád!
Šalalalalalala, Šalalalalalali.
Šalalalalalala, Šalalalalilili.
A s ní vchází do mě hřích nepoznán,
tančí v bílých kamaších, je můj pán.
Život já bych za něj dal, ó má lady Carneval,
mám Tě rád, mám Tě rád!
Páni a paní, vím, jak se ruší žal,
já tíhnu duší jen k lady Carneval.
Já kdysi pannám, já ba i vdovám lhal,
teď v srdci chovám jen lady Carneval
a teď v srdci chovám jen lady Carneval.
Online: Kafe
Médium.cz: Příběh Lady Carneval
Hlavní deník: Expresní vznik Lady Carneval
ČSFD.cz: Karel Gott: Lady Carneval (1968)