Každý zpěvák spoléhá na svůj hlas. Co ale dělat, když hlasivky vypoví službu těsně před koncertem? Žádný strach, naštěstí existují osvědčené způsoby, jak situaci zvládnout a zachránit večer pro sebe, kapelu i publikum. Podělím se s vámi o tipy, které se mi v takových chvílích osvědčily, od první pomoci až po triky přímo na pódiu.
Jsem zpěvákem už přes 30 let a spoléhám na svůj nejdůležitější nástroj – hlas. Vím, že jsou hlasivky fascinující, ale zároveň neuvěřitelně citlivé. Už jsem o tom psal v tomhle článku. Jakoukoliv chybu v péči o tělo – ať už jde o nedostatek spánku, prožitý dlouhý bujarý večírek nebo špatnou životosprávu – ti rychle připomenou, kdo je tady pánem. Pokud jsi někdy těsně před koncertem ztratil hlas, víš, o čem mluvím. Je to stresující a zdánlivě bezvýchodná situace. Ale věř mi, že existují způsoby, jak ji zvládnout. Tady je pár tipů, nebo jestli chceš babských rad, které se mi osobně osvědčily.
Laryngitida je zánět hrtanu. Zpěváka zasáhne zvlášť tehdy, když jsou jeho hlasivky přetížené nebo oslabené. Jak ji poznáš? Mezi její typické příznaky patří náhlá ztráta hlasu nebo jeho výrazné zhrubnutí. Bude tě škrábat, pálit nebo bolet v krku a k tomu všemu můžeš mít suchý a dráždivý kašel. Při laryngitidě se tvoje hlasivky zanítí a otečou. Tvůj hlas je najednou slabý, chraplavý nebo téměř neslyšitelný. U někoho hlas zhrubne a propadne se téměř o oktávu níže. A pokud je laryngitida spojená s infekcí, bude dalším příznakem únava nebo zvýšená teplota. Pokud tohle na sobě zpozoruješ, je nejvyšší čas dát svým hlasivkám pauzu. Ihned začni s léčbou a regenerací, abys předešel vážnějšímu poškození hlasivek. Uzlíky na nich fakt nechceš.
První pravidlo při ztrátě hlasu: žádná panika. Může se to stát každému. Ať už je příčinou únava, stres nebo zdravotní problém, prvním krokem je zachovat chladnou hlavu. Udělej si chvilku na zhodnocení: Jak se cítíš? Byly tvé poslední dny náročné? Bojuješ s nachlazením nebo máš alergie? Odpovědi na tyto otázky ti pomohou zjistit, co by mohlo být příčinou a raději se tomu příště vyhnout.
Jakmile zjistíš, že ti hlas neslouží, okamžitě přejdi na hlasový klid. To znamená:
Tvoje hlasivky potřebují pauzu, aby mohly regenerovat. Věř mi, každá minuta ticha se počítá!
Tvoje hlasivky milují vlhkost a když začnou stávkovat, je čas jim dopřát pořádnou dávku hydratace:
Inhalace je skvělý způsob, jak dodat hlasivkám vlhkost a zklidnit podráždění. Naše babičky to moc dobře věděly. Pokud nevíš jak správně inhalovat, tak tady je jednoduchý postup:
Inhalace je můj osobní favorit – zázraky se sice nedějí, ale pocit úlevy je téměř okamžitý.
Pokud máš po ruce med, citron nebo zázvor, máš základní vybavení každého zpěváka:
Jednoduché, ale účinné. Tyhle babské rady mě už několikrát zachránily. Mě osobně nejlépe zabírá med a citron několikrát denně.
Jestli máš možnost zajít k foniatrovi nebo specialistovi ORL, udělej to a udělej to hned. Pokud je situace opravdu vážná, může ti doporučit například kortikosteroidy, které rychle snižují otok hlasivek nebo ti poradí konkrétní cvičení na uvolnění hlasivek. Chápu že není pokaždé nutné hned běžet k doktorovi, ale někdy je profesionální pomoc k nezaplacení. Mě osobně na ORL kapali něco přímo hlasivky – tuším že to bylo Calcium. Sice jsem u toho málem umřel, protože mám vrozený silný dávicí reflex, ale za 2 hodiny jsem mohl na stage. Celou hoďku a půl jsem dokázal odzpívat, i když to chvílemi dost dřelo.
Když už je tvůj koncert za dveřmi, ty se léčíš ale hlas se stále nelepší, tak je potřeba být kreativní a zapojit svou představivost. Tady je pár tipů:
Nezapomeň – tví fanoušci přišli hlavně za zážitkem. Autenticita a snaha zvládnout náročnou situaci je osloví víc než tvůj dokonalý výkon. Hlasovou indispozici ti odpustí.
Přiznejme si upřímně, že v takové situaci pracují nervy na plné obrátky. Proto je důležité zůstat psychicky v pohodě:
No a jde se na věc a ty vstoupíš pódium – použij tyhle triky, abys svůj hlas co nejvíce šetřil:
Hned po koncertu dej hlasivkám zasloužený odpočinek. Hlavně když jedeš šňůru. Pokračuj v hlasovém klidu, hydratuj se a použij výše zmíněné metody na regeneraci. A především – pouč se! Prevence je základ:
Každý zpěvák moc dobře ví, jak je jeho hlas křehký. I když je ztráta hlasu stresující, není to konec světa. Klíčem je rychle reagovat, hledat řešení a hlavně nepanikařit. Pamatuj si, že každá krize je současně příležitostí k tvému růstu – ať už zlepšením péče o hlas, nebo nalezením nových způsobů, jak se přizpůsobit svým limitům. Věř mi, že publikum tvou snahu a lidskost ocení a ty budeš silnější.
Zdravému zpěvu zdar!